fbpx
O jodze

W sanskrycie „Joga” oznacza łączyć: ciało, umysł i emocje.
Ćwiczenia jogi oddziałują z korzyścią na te trzy aspekty natury ludzkiej, integrując je w równowadze. Dzięki ćwiczeniom jogi, wspomagamy dziecko w rozwoju psychomotorycznym. Już zaledwie po paru sesjach młodzi jogini odczują pierwsze korzyści z praktyki.

W trakcie ćwiczeń, dzięki powolnemu precyzyjnemu, wyizolowanemu ruchowi, jakim jest asana/pozycja jogowa, aktywizuje się parasympatyczny układ nerwowy. W mózgu wytwarza się dopamina (hormon motywacji), serotonina, endorfiny (hormony szczęścia). Człowiek wycisza się, umysł uspokaja, ciało odpręża uwalniając napięcie i tłumione emocje. Dzieci doświadczają wówczas spokoju, równowagi i wewnętrznej harmonii. Dzięki ćwiczeniom jogi wzrasta jasność myśli, co potęguje kreatywność. Stajemy się twórczy, mamy nowe pomysły. Poprawia się również pamięć, uważność i zdolność koncentracji, czemu towarzyszy spadek zmęczenia i stresu. Joga pozwala również rozwinąć u dzieci poczucie własnej wartości, pewność siebie, stabilność i inteligencję emocjonalną. Jeśli zaś chodzi o ciało, dzieci posiadają niezwykły potencjał, wyrażający się w naturalnym poziomie elastyczności ciała, który należy utrzymać jak najdłużej. Gimnastyka kręgosłupa wpływa pozytywnie na funkcjonowanie całego układu nerwowego, wzmacnia mięśnie, masuje wewnętrzne organy, stymulując ich pracę. Poprawia się również funkcjonowanie układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego i wzmacniamy układ odpornościowy. Joga korzystnie wpływa na utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

Nasze sesje/ćwiczenia przygotowywane są z dużą dokładnością, tak, by były bezpieczne dla każdego dziecka. Lekcje poprzedzone są rozgrzewką, a asany mają swoją kolejność, która stopniowo wprowadza dzieci od pozycji łatwych do trudniejszych. Każda pozycja ma tzw. kontrpozycję, czyli pozycję, która równoważy pracę mięśni i stawów poprzedniej. 

Możesz dołączyć do nas w każdej chwili, gdyż na każdej sesji Happy Joga szczegółowo tłumaczy asany, wprowadzając nowe Dzieci w świat jogi. Dodatkowo w sekcji „Przewodnik po asanach” można zobaczyć i nauczyć się poszczególnych pozycji.

"Dzieci nie myślą ani o tym, co było, ani o tym, co będzie, ale cieszą się chwilą obecną, jak mało kto potrafi."

Jean de La Bruyère

Bajka

Dzieci w naturalny sposób wykorzystują zabawę i wyobraźnię do nauki i poznawania świata. Dlatego poprzez bajkę możemy dziecku przekazać wiele informacji o świecie w życiu i relacjach społecznych, sposobach radzenia sobie w trudnych sytuacjach, a także podpowiadać jakimi wartościami w życiu warto się kierować. W trakcie opowiadania bajki, jej odbiorca często identyfikuje się z głównym bohaterem. Dzięki temu uczymy dzieci jak radzić sobie, w przyszłości w niekomfortowych czy problematycznych sytuacjach. Dodatkowo wzmacniamy to, co w człowieku najcenniejsze: bycie odważnym, wytrwałym, niepoddawanie się, akceptacja siebie i innych, bycie pomocnym, pomaganie słabszym, bycie empatycznym, czyli mieć miłość do innych i odczuwać współczucie, być prawdomównym, żyć w zgodzie ze sobą i innymi,  być uczciwym i szczodrym. Ważną rzeczą jest, by dzieci wiedziały, że szczęście i spełnienie jest w nich samych, nigdzie więcej i by wyrażały je w każdej myśli, słowie i czynie. Gdy to odkryją, nie będą przywiązywać się do miejsc i rzeczy, gdyż radość z nich płynąca jest ulotna i przemija jak wszystko wokół nas. A pielęgnując wewnętrze bogactwo, mogą poczuć radość i szczęście w działaniach dla pożytku innych, ze współczuciem i miłością do drugiego człowieka. Bajki są również dobrym narzędziem terapeutycznym. Pomagają poradzić sobie z takimi stanami, jak lęk, niepokój, przerażenie, bezsilność, gniew, frustracja, lęk przed porzuceniem.

"Jeśli chcesz, aby Twoje dzieci były inteligentne, czytaj im bajki. Jeżeli chcesz, aby były bardziej inteligentne, czytaj im więcej bajek."

Albert Einstain

Mindfulness

Praktyka uważności to celowe, świadome skupianie uwagi w danej, teraźniejszej chwili. Bardzo często w naszym życiu jest tak, że tkwimy w przeszłości rozpamiętując sytuacje, które się zdarzyły lub jesteśmy w przyszłości planując nowe przedsięwzięcia. Nauka uważności pozwala nam na bycie tu i teraz w sposób świadomy tak, by czerpać z chwili obecnej jak najwięcej korzyści: myśleć, słuchać, tworzyć, obserwować, doświadczać w akceptacji, ciekawości, spokoju i dobroci serca. Praktyka ta w ostatnim czasie, jest niezwykle popularna ze względu na potrzeby jakie powstały w wyniku rozwoju świata, cyfryzacji, zmianie tempa życia i rosnącym oczekiwaniom społecznym. Dzięki treningom uważności, uczymy się czerpać radość z relaksu, rozluźniać ciało, obserwować siebie samego, własne myśli, emocje, nawiązujemy kontakt ze zmysłami,  rozwijamy mądrość w sobie, uspokajamy umysł oraz podnosimy naszą produktywność, koncentrację, kreatywność i uważność w każdej chwili naszego życia. 

"Dzieci nie liczą czasu, to też wystarcza im go na gruntowne obserwacje."

Jacob Bosshart

Muzykoterapia

Muzyka jest nośnikiem emocji. W naszych bajkach staramy się tak dopasować intensywność dźwięku, barwę, wibrację i rytm, by stymulować funkcje psychomotoryczne dzieci. W ten sposób oddziałujemy przez muzykę na ich nastrój, przeżywanie, wyciszamy, bądź aktywizujemy dzieci w zależności od ich potrzeb. Kojący i relaksujący wpływ muzyki ma charakter muzykoterapii, która stanowi integralną część z bajką i jogą tworząc atrakcyjną całość naszych sesji.   

"Sposób w jaki mówimy do naszych dzieci, staje się ich wewnętrznym głosem."

Peggy O’Mara

Przewiń do góry